Twój głos we wspólnej sprawie!
Weź aktywny udział w II edycji Budżetu partycypacyjnego WUM!
Czym jest budżet partycypacyjny WUM?
Partycypacja to inaczej współuczestniczenie. Budżet partycypacyjny to inicjatywa rektora WUM, dzięki której członkowie naszej społeczności akademickiej mogą decydować o tym, na co przeznaczyć część środków finansowych uczelni. W ramach budżetu partycypacyjnego każdy student, doktorant, pracownik - będzie mógł zgłaszać, a następnie wybierać projekty, które zostaną zrealizowane.
Dlaczego powstał?
Uczelnia to wspólnota. Dzięki budżetowi partycypacyjnemu możemy wspólnie zdecydować, co zmieni się na uczelni i w jej otoczeniu. Taka inicjatywa pozwoli zidentyfikować i odpowiedzieć na najistotniejsze potrzeby naszej społeczności. Wesprze też społeczną integrację i wzmocni identyfikację z uczelnią.
Jakie projekty można zgłaszać?
- posiadające walor przydatności szeroko rozumianego środowiska akademickiego i nieakademickiego,
- mające na celu podwyższenie jakości, komfortu pracy i nauki poprzez zapewnienie odpowiedniego sprzętu, czy też dokonanie niewielkich remontów,
- wpływające na wzmocnienie infrastruktury uczelni (małe inwestycje/remonty oraz zakupy),
- mające charakter kulturalny, dydaktyczny, sportowy, rozwojowy, artystyczny itp.
To tylko przykłady możliwych działań. Ostateczny zakres projektu zależy tylko od nas!
W II edycji Budżetu partycypacyjnego WUM każdy wnioskodawca będzie mógł złożyć tylko jeden projekt w jednej z dwóch kategorii: Projekty Pracownicze lub Projekty Studenckie wraz z listą poparcia 10 osób. Każdy pracownik może poprzeć dowolną liczbę projektów pracowniczych, a każdy student ma prawo poprzeć dowolną liczbę projektów studenckich.
Projekty w wybranej kategorii składa się na formularzu elektronicznym dostępnym na stronie internetowej budzetpartycypacyjny.wum.edu.pl.
Każdy głosujący może zagłosować – w ramach swojej kategorii - na maksymalnie trzy projekty znajdujące się na formularzu do głosowania.
Jaka jest wielkość budżetu partycypacyjnego na rok 2025?
Budżet na rok 2025 wynosi 220 tys. zł i będzie podzielony na dwie kategorie: 50% środków przeznaczonych będzie na projekty pracownicze i 50% na projekty studenckie.
W obu kategoriach podział środków finansowych na projekty, które w ramach głosowania zostaną zakwalifikowane do realizacji, będzie następował w ramach limitu danej kategorii.
Etapy budżetu partycypacyjnego WUM
- składanie wniosków,
- weryfikacja złożonych wniosków,
- publikacja listy projektów zakwalifikowanych do głosowania i terminu głosowania,
- prezentacja projektów zakwalifikowanych do głosowania,
- głosowanie,
- ogłoszenie wyników.